Czym tak naprawdę jest intercooler i za co odpowiada?

Intercooler to doskonałe rozwiązanie dla tych kierowców, którzy chcą w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał turbosprężarki w jednostce napędowej. Z niniejszego artykułu dowiedzą się Państwo, jak działa intercooler i jakie pełni funkcje. Artykuł został napisany we współpracy z rpmotorsport.pl.

Co warto wiedzieć?

Intercooler wbrew pozorom to bardzo prosty osprzęt silnika z turbodoładowaniem. Intercooler potocznie nazywany jest chłodnicą powietrza doładowującego. Mowa tutaj oczywiście o powietrzu, które jest sprężone przez turbosprężarkę. Głównym zadaniem jak łatwo się domyślić jest obniżenie temperatury powietrza, które wpada bezpośrednio do silnika. Niższa temperatura powietrza i znacznie wydajniejsza chłodnica ma pozytywny wpływ na silnik.

Dlaczego należy chłodzić powietrze?

Jeżeli powietrze w silniku jest chłodniejsze, to automatycznie zwiększa się jego gęstość i masa objętościowa. Przy chłodniejszym powietrzu poprawia się proces spalania w silniku i zwiększa się jego wydajność. Wysokiej klasy intercooler odgrywa bardzo ważną rolę przede wszystkim w samochodach sportowych. To właśnie przy tych modelach stosuje się natrysk wodny na intercooler. Mowa tutaj oczywiście o niewielkiej dyszy, która wypuszcza mgiełkę cieczy bezpośrednio na chłodnicę układu doładowującego.

Jak sprawdzić czy intercooler działa?

Jeżeli wiemy już do czego służy intercooler, to warto dowiedzieć się również, czy jest on sprawny. Niestety intercooler rzadko kiedy posiada dodatkowe osłony, dlatego też narażony jest na uszkodzenia mechaniczne. Intercooler może zostać uszkodzony nawet przez wystrzelony kamień spod kół. Aby ocenić stan techniczny intercoolera należy dokładnie zbadać stan głowicy chłodzącej. Warto sprawdzić również stan przewodów doprowadzających i odprowadzających. Nawet drobne nieszczelności mogą znacząco pogorszyć pracę silnika.

Likes:
0 0
Views:
171
Article Categories:
Technologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *