Jak wykonać speed test? Opis krok po kroku i interpretacja wyników

Test prędkości internetu – speed test – pozwala na ocenę szybkości sieci, a także jej różnych parametrów. Jak go przeprowadzić? Jak odczytać wyniki testu szybkości sieci?

1. Wybierz metodę wykonania testu

Aby przeprowadzić speed test, można wykorzystać do tego celu różne strony oraz programy do pobrania na komputer albo na telefon.

Najczęściej speed test przeprowadza się na stronach internetowych, które pozwalają na sprawdzenie najważniejszych parametrów sieci, w tym jej prędkości pobierania, wysyłania oraz innych informacji, na przykład jak ping, jitter.

2. Wykonaj speed test

Żeby zobaczyć, jak szybki internet jest na komputerze czy na urządzeniu mobilnym, należy wejść na stronę ze speed testem albo uruchomić program, a potem kliknąć na przycisk z rozpoczęciem testu, aby za chwilę zobaczyć jego wyniki.

3. Odczytaj wyniki

Ostatnim krokiem jest sprawdzenie wyników speed testu. Najczęściej prezentuje on poniższe dane:

– Download – prędkość pobierania z internetu, im wyższy, tym szybszy jest internet.
– Upload – prędkość wysyłania danych do internetu, wysoki upload jest ważny przy wysyłaniu danych do sieci, na przykład przy ładowaniu filmów czy plików na zewnętrzne serwery.
– Ping – określa opóźnienie w przesyle pomiędzy komputerem oraz hostem. Wysoki ping oznacza, że mogą pojawiać się lagi – opóźnienia w przesyle danych.
– Jitter – odnosi się do opóźnień w wysyłaniu pakietów. Wysoki jitter często pojawia się przy problemach ze streamingiem online.

Likes:
0 0
Views:
359
Article Categories:
Bezpieczeństwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *