Czy kostka brukowa może spowodować pęknięcie ściany budynku?

Mrozy, sięgające nawet temperatury nawet -25 stopni Celsjusza, które miały miejsca niedawno, są od kilku lat w naszym kraju rzadkością. Jak niektórzy mówią: „prawdziwych zim już nie ma”. I ciężko się z nimi nie zgodzić. Dopiero teraz niektóre dzieci urodzone po 2006 roku mogły na własne oczy zobaczyć w naszym kraju zimą śnieg. Jeżeli niektórzy najmłodsi dopiero teraz mogli zobaczyć czym jest śnieg i prawdziwa zima czy przejechać się pod swoim domem na sankach to również i fachowcy budowlani zapomnieli lub nie posiadają dostatecznej wiedzy jak należy wykonać coś prawidłowo, aby nie było problemów podczas siarczystych zim.

Pęknięta ściana budynku

Dużo powstało już artykułów poświęconych o tym, jak prawidłowo wykonać podbudowę, jak prawidłowo zagęścić czemu nie należy układać obok siebie kostek brukowych z jednej palety czy też jaka jest odpowiednia grubość kostki brukowej. Jednak tym razem skupimy się na odpowiednim ułożeniu kostki.

Zgodnie ze sztuką budowlaną, odstępy poszczególnych kostek brukowych pomiędzy sobą powinny wynosić około 3 milimetry. Jeżeli ułożymy kostkę „na styk”, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ze względu na panujące warunki atmosferyczne poszczególne kostki będą na siebie napierać i spowoduje to jej uszkodzenie lub zniszczenie. Niestety często osoby układające kostkę brukową, nawet profesjonaliści, bardzo często zapominają, że odstęp 3 milimetrów należy stosować do każdego elementu, a nie tylko do innych kostek brukowych czy krawężników.

Układanie kostki brukowej przez deweloperów

Obecnie deweloperzy, budując nowe osiedla, robią wszelkie drogi wewnętrzne, podjazdy, parkingi właśnie z kostki burkowej. Nie jest to dziwne, ponieważ jest to materiał bardzo tani w zakupie oraz bardzo łatwy w położeniu i nie wymaga posiadania specjalistycznego sprzętu.

Podwykonawcy dewelopera, którzy odpowiadają za układanie kostki brukowej, czy też inne firmy, które profesjonalnie zajmują się układaniem kostki brukowej chcą aby kostka brukowa „ładnie wyglądała” i w większości przypadków wmurowują kostkę pod elewację budynku. W efekcie czego, podczas większych mrozów, może dojść do pęknięcia ściany budynku czy elewacji. Spowodowane to będzie napieraniem kostek brukowych na ściany budynku, w efekcie czego istnieje bardzo wysokie ryzyko jej uszkodzenia.

Kostkę brukową, przy ścianach budynku należy również układać z zachowaniem nawet większej przerwy niż zalecane 3 milimetry. Przerwy (lub szpary) najlepiej jest uzupełnić piaskiem lub podobnym materiałem, który jest równie plastyczny. Kostka powinna być ułożona „do czoła”, co dodatkowo zmniejszy ryzyko wtargnięcia pod elewację budynku gryzoni. Również nie dostanie się śnieg czy lód, który napierałby na ściany budynku.

Odpowiadając więc na tytułowe pytanie – tak, nieumiejętnie, czy też źle położona kostka brukowa może spowodować, ze w naszym budynku pękną ściany lub elewacja.

Likes:
0 0
Views:
270
Article Categories:
Uncategorized

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *