Aplikacje mobilne dla diabetyków: polecane programy na telefon

Za pomocą specjalnego oprogramowania na smartfony życie z cukrzycą może stać się jeszcze prostsze. Jakie aplikacje mobilne dla cukrzyków warto przetestować? Poznaj przygotowany przez nas przegląd popularnych programów.

Aplikacje dla diabetyków – rodzaje

Programy do instalacji na telefonie przeznaczone dla diabetyków można podzielić na kilka różnych kategorii. Każda z nich obejmuje aplikacje o nieco innym działaniu i przeznaczeniu.

Zasadniczo aplikacje mobilne dla cukrzyków można podzielić na dwie kategorie:
dzienniczki diabetyka
aplikacje do monitorowania glikemii

Oprócz nich do wyboru są również inne aplikacje pomagające w kontrolowaniu diety, zawierające darmowe przepisy dla diabetyków, aplikacje podające wartości odżywcze produktów, ich indeks glikemiczny, aplikacje przypominające o zażyciu tabletek.

Dzienniczki diabetyka

To rodzaj aplikacji, które pomagają diabetykom w kontroli diety. Pozwalają na monitorowanie poziomu cukru i węglowodanów – na tej podstawie można wykonać dalsze obliczenia. Takie aplikacje dla cukrzyków wyliczają wymiennik białkowo-tłuszczowy (WBT), wymiennik węglowodanowy (WW), zawierają szacowany HbA1c czy kalkulator bolusa (dawki insuliny podawanej po posiłku). Wybrane z nich oferują także dodatkowe funkcjonalności, na przykład skanowanie wyników z glukometra.

Jedną z najczęściej wybieranych aplikacji tego typu jest mySugr – Dzienniczek Cukrzyka. To aplikacja dla diabetyków, która ma wiele pozytywnych opinii i była również wielokrotnie nagradzana. Inne popularne aplikacje to: Dziennik cukrzycy – kontrola cukrzycy, Cukrzyca ciążowa typu 2, 1 pod kontrolą – Glukoza.

Aplikacje do monitorowania glikemii – do glukometrów, systemów FGM i CGM

Ten rodzaj aplikacji umożliwia łatwiejszą kontrolę wyników glikemii. Zaliczają się do nich aplikacje dla cukrzyków współpracujące z glukometrami, systemami FGM – Monitorowania Glikemii Flash, a także sensor enlite CGM – przeznaczone dla użytkowników pomp insulinowych. Programy te prezentują wyniki, a także podają inne dane – trendy, wykresy, raporty. Wybrane z nich pozwalają również na przesyłanie wyników bezpośrednio do lekarza.

Monitorowanie glikemii można prowadzić również ze wspomnianą wcześniej aplikacją mySugr, a także z innymi aplikacjami, na przykład LibreLink od firmy Abbott do Systemu Monitorowania Glikemii Flash FreeStyle Libre, dostępna jest aplikacja dla cukrzyków Dexcom Clarity, aplikacja Cukrzyca.

Za pomocą aplikacji przeznaczonych na smartfony każdy diabetyk chorujący na cukrzycę typu 1 lub 2 może łatwo kontrolować swoją dietę i wyniki badań cukru, by zadbać o siebie jeszcze lepiej.

Likes:
1 0
Views:
882
Article Categories:
Narzędzia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *