Wyświetlacze alfanumeryczne i graficzne. Czym się różnią?

Jaki wyświetlacz lepiej wybrać – alfanumeryczny czy graficzny? Dowiedz się, czym się od siebie różnią i który sprawdzi się w Twoim przypadku.

Wyświetlacz LCD – czym są i jak działają?

Wyświetlaczami LCD nazywamy ekrany ciekłokrystaliczne (ang. liguid-crystal display) wykorzystujące właściwości specyficznej struktury kryształu, w której cząsteczki są rozproszone, jednak wykazują duże uporządkowanie podobne cząsteczkom kryształu w formie stałej. Pod wpływem pola elektrycznego oraz zjawiska polaryzacji światła cząsteczki te mogą się poruszać pomiędzy poszczególnymi warstwami wyświetlaczy LCD.

Co to daje w praktyce? Oczywiście obraz. Jednak zanim powstanie, musi zajść pewien właściwy dla każdego wyświetlacza LCD proces.

Najpierw światło z dolnej warstwy wyświetlacza dociera do polaryzatora, po czym jego część zostaje pochłonięta, a część idzie dalej, padając przez przezroczystą elektrodę na ciekły kryształ. Fala świetlna może następnie ulec załamaniu albo pozostać w formie niezmienionej. Niezależnie od tego, co się stanie, przechodzi ono przez kolejną przezroczystą elektrodę, następnie przez analizator, aż w końcu dociera do filtrów RGB (tzw. filtrów barwnych), przybierając pożądany kolor. Wszystko to skutkuje ostatecznie wyświetleniem obrazu, który widzimy na ekranach swoich telewizorów czy monitorów komputera.

Mętność cieczy krystalicznej można tak naprawdę kontrolować w zależności od tego, jakie pole elektromagnetyczne zostanie do niej przyłożone. Z czasem, od momentu wynalezienia pierwszego wyświetlacza LCD, na rynku pojawiło się kilka ich typów. Które są obecnie najczęściej używane?

Typy wyświetlaczy LCD – alfanumeryczne, graficzne, 7-segmentowe

Jednym z popularnych typów stosowanych w zegarach cyfrowych czy licznikach elektronicznych jest wyświetlacz 7-segmentowy służący do wyświetlania informacji liczbowych. Składa się najczęściej z zestawu oddzielnych diod LED. Niekiedy stosuje się także mogące działać bez zasilania układy z mechanizmem klapek w kolorze tła, które przysłaniają kontrastowe kreski.

Innym typem jest wyświetlacz alfanumeryczny. Cechuje go niewielka ilość segmentów oraz ograniczona liczba dostępnych znaków. Każdy element obrazu ma ściśle określone miejsce na ekranie, co w wielu aplikacjach okazuje się niewygodne. Zaletą tego typu wyświetlaczy jest niezwykle proste sterowanie, a także minimalne wymagania w zakresie pamięci czy zasobów mikroprocesora. Można powiedzieć, że są lepszą wersją wyświetlaczy LCD 7-segmentowych.

Znacznie szersze możliwości posiada wyświetlacz graficzny, którego obsługa zasadniczo nie różni się od segmentowego, jednak od strony drivera każdy piksel obrazu widziany jest jako odrębny segment. Tutaj znaki budowane są z przyległych do siebie pikseli, dzięki czemu wyświetlacz graficzny lepiej radzi sobie z budowaniem napisów czy piktogramów. To, ile znaków może wygenerować, zależy od tego, ile pikseli zostanie mu przydzielonych.

Na rynku istnieje oczywiście wiele innych rodzajów wyświetlaczy LCD. To m.in. ekrany LCD, TFT, TN, IPS czy OLED. Wykorzystuje się je zarówno w telewizorach i monitorach, jak i smartfonach.

Likes:
0 0
Views:
732
Article Categories:
Narzędzia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *