Kto wynalazł telewizję? Historia telewizji na świecie i w Polsce

Dzisiaj wielu z nas nie wyobraża sobie swojego życia bez telewizji. Oglądamy w niej filmy, seriale, wiadomości, transmisje sportowe i wiele innych programów z całego świata. Jaka jest historia telewizji na świecie i w Polsce? Sprawdź najważniejsze informacje w pigułce!

Kto wynalazł telewizję?

Z telewizora często korzystamy każdego dnia, ale nie każdy z nas wie, kto tak naprawdę stoi za tym rewolucyjnym wynalazkiem. Kto wynalazł telewizję? Za ten wynalazek odpowiedzialny jest szkocki inżynier John Logie Baird – to on stworzył pierwszy działający system telewizyjny.

W 1924 roku Baird zbudował telewizor monochromatyczny, natomiast zademonstrował go w 1926 roku. Dwa lata później przeprowadził pierwszą udaną transmisję transatlantycką telewizji. Dzisiaj uznawany jest on za jednego z najwybitniejszych szkockich wynalazców.

Historia telewizji w Polsce

W Polsce prekursorem prac nad telewizją stał się Jan Szczepanik, który ze względu na swoje wyjątkowe osiągnięcia nazywany bywał także „polskim Edisonem” i „Leonardem da Vinci z Galicji”. Wynalazł telektroskop, który służył do przesyłania na odległość kolorowych, ruchomych obrazów uzupełnionych o dźwięk. Uważa się, że jego urządzenie stało się jednym z protoplastów współczesnej telewizji.

Pierwsza eksperymentalna stacja telewizyjna w Polsce została uruchomiona w 1937 roku. Rok wcześniej na wieżowcu Prudentialu w Warszawie zamontowano pierwszy nadajnik telewizyjny.

Prawdziwy rozkwit telewizji nastąpił po II wojnie światowej. Wtedy zaczęto produkować w Polsce znany telewizor Wisła. Produkcję prowadziły Warszawskie Zakłady Telewizyjne. Była ona realizowana na licencji radzieckiego odbiornika „Awangard”.

Likes:
5 1
Views:
2604
Article Categories:
Multimedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *