Jak przesyłać duże pliki przez Internet?

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii Internet sukcesywnie przejmuje kolejne zadania w naszym życiu. Wiele osób podchodzi do nowych rozwiązań sceptycznie, jednak nieustannie przekonujemy się o codziennej przydatności sieci. Warto zwrócić uwagę szczególnie na Internet światłowodowy, który oferuje wyjątkowo wysoką prędkość.

W dobie pandemii obowiązki, które stoją przed pracownikami, uczniami i studentami, są chwilowo niewykonalne w tradycyjny sposób. Z drugiej strony taka sytuacja ma pewne pozytywy – praca zdalna może być naprawdę wygodna. Jednym z ważniejszych zadań dla naszej domowej sieci jest przesyłanie różnego rodzaju plików.

Wiele zadań wymaga przesyłania dużych plików

Przekazanie pliku o sporym rozmiarze na serwer lub inne urządzenie to pozornie trywialne zadanie. Musimy jednak mieć na uwadze, że jest to operacja, którą musimy wykonywać dość często – warto zatem zadbać o jak najwyższą szybkość i stabilność łącza. Za złoty standard w tej kwestii uważa się obecnie Internet światłowodowy.

Sytuacje związane z koniecznością przesyłania dużych plików stały się częstsze wraz z przejściem na pracę i naukę zdalną w czasie pandemii. Może chodzić na przykład o przesłanie naraz całości zdjęć do ważnego projektu graficznego czy podcastów lub filmów do umieszczenia na portalu streamingowym.

Internet światłowodowy – jak przesyłać duże pliki?

Niezależnie od tego, czy sprawa dotyczy rozrywki, czy naszych obowiązków, sposoby są takie same – z perspektywy komputera rodzaj pliku nie ma większego znaczenia. W ostatnim czasie prawdopodobnie najpopularniejszą drogą jest korzystanie z chmur internetowych, takich jak Dysk Google, OneDrive czy DropBox. Zazwyczaj jednak musimy liczyć się z limitem miejsca, a w niektórych przypadkach osoba po drugiej stronie również musi mieć konto na danej platformie.

Pliki przechowywane w chmurze znajdują się tam na stałe do momentu, aż samodzielnie je usuniemy. Jeśli zależy nam na automatycznym pozbyciu się danych z serwera, możemy skorzystać z usług takich jak WeTransfer. W tym przypadku odbiorca otrzymuje link bezpośrednio na swój adres mailowy – odnośnik po tygodniu staje się nieaktywny. Dla osób, które kładą nacisk na poufność informacji, odpowiednim rozwiązaniem będzie przesyłanie plików za pomocą serwisów peer-to-peer. Jednym z przykładów takiej usługi jest Takeafile. Transfer odbywa się bezpośrednio między dwoma komputerami, a dane w żadnym momencie nie są przechowywane na serwerze.

Internet światłowodowy do przesyłania dużych plików

Niezależnie od tego, którą drogę wybierzemy, podstawowym czynnikiem zapewniającym sprawność całego procesu jest szybkie łącze internetowe. Dzięki temu nie musimy godzinami monitorować połączenia i możemy ochronić się przed technicznymi problemami, które powodują konieczność przesłania pliku od nowa. Najlepszym zabezpieczeniem przed taką sytuacją jest Internet światłowodowy, który osiąga prędkości kilkadziesiąt razy większą niż starsze technologie. Obecnie nie znajdziemy lepszego sposobu na przesyłanie dużych plików – transfer przez tego typu połączenie pomoże nam zaoszczędzić mnóstwo czasu i stresu. Prędkość może wynosić nawet wielokrotnie więcej niż 1 Gb/s, tak jak w przypadku oferty INEA. Przy korzystaniu z takiego łącza przesyłanie nawet największych plików potrwa zaledwie kilka minut.

Likes:
1 0
Views:
600
Article Categories:
Internet

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *