Elektryczne cegły jako źródło zasilania inteligentnego domu

Dobry milion cegieł składa się na mur budynku mieszkalnego. Każda cegła może w zasadzie służyć jako mały magazyn energii elektrycznej. Podstawę do tego typu badań położyli amerykańscy naukowcy, którzy dokładniej zbadali ten używany od tysięcy lat materiał budowlany. Dzisiejszy news został opracowany przez architektlodz.pl.

W czasopiśmie „Nature Communications” przedstawiają pierwsze superkondensatory zbudowane na wypalanych cegłach. Trzy połączone ze sobą cegły zapewniały wystarczającą moc, aby dioda elektroluminescencyjna świeciła przez dziesięć minut. „Nadaliśmy cegłom nową funkcję, o której architekci i firmy budowlane nigdy nie słyszeli” – mówi Julio M. D’Arcy z Washington University w St. Louis.

Cegła jako superkondensator magazynujący energię elektryczną?

Chemik i jego koledzy umieścili standardową cegłę w hermetycznej komorze i podgrzali ją do 160 stopni Celsjusza. Opary kwasu solnego reagowały na powierzchni z zawartym w nich tlenkiem żelaza, co nadało cegłom czerwony kolor. Stworzyło to nanostrukturalny związek żelaza ze stosunkowo łatwo mobilnymi jonami żelaza. Tak przygotowaną cegłę odparowano za pomocą elektroprzewodzącego plastiku etylenodioksytiofenu. W procesie tym w małych porach cegły utworzyła się jednorodna warstwa polimeru, za pomocą której cegła została przekształcona w superkondensator magazynujący energię elektryczną.

Dzięki temu eksperymentowi naukowcy udowodnili, że proste cegły skutecznie można przekształcić w długotrwałe jednostki magazynowania energii elektrycznej. W kolejnych etapach pracy naukowcy chcą jeszcze bardziej zoptymalizować dobór i powlekanie polimerów przewodzących prąd w celu dalszego zwiększenia zdolności magazynowania prądu.

Przyszłość inteligentnego domu

Jednocześnie opracowują oni koncepcję, w której cegły elektryczne są połączone ze sobą elektrycznie bezpośrednio podczas układania w stosy, nawet bez dodatkowego okablowania.
Według naukowców, cegły te można łatwo zintegrować z ceglanymi ścianami, aby na przykład zasilać czujniki lub małe źródła światła w inteligentnym domu. Podłączone do kolektora słonecznego elektryczne cegły zasilające mogą być wielokrotnie doładowywane.

Likes:
0 0
Views:
636
Article Categories:
Aktualności

All Comments

  • Ineligenty system to super sprawa, zwłaszcza jeśli jest się gadżeciażem:)

    elewacyjnie 27 listopada, 2020 2:31 pm Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *