Czym jest i do czego służy amplituner?

Najczęściej spotykane są w zestawach kina domowego, ale można stosować je także do innych celów – amplitunery to urządzenia, które pełnią rolę wielofunkcyjnego wzmacniacza. Czym dokładnie jest amplituner? W jakich wariantach jest dostępny? Jak go zastosować?

Co to jest amplituner?

Amplituner to urządzenie, które powstało z połączenia dwóch innych sprzętów: wzmacniacza elektroakustycznego (amplifier) oraz radia (tuner), skąd też wzięła się jego nazwa.

To sprzęt odpowiadający za dekodowanie sygnałów dźwiękowych z różnych urządzeń, ich wzmacnianie oraz przekazywanie do głośników przez wyjścia głośnikowe. Także służy jako radio ze względu na zamontowany w nim tuner. Jest to podstawowe urządzenie, które zawierają zarówno proste, jak i bardziej rozbudowane zestawy stere do odtwarzania muzyki oraz inne sprzęty.

Amplitunery stereo mogą współpracować z różnymi urządzeniami:
– telewizor
– kino domowe
– komputer
– konsola do gier
– radio
– odtwarzacz płyt DVD, Blu-ray
– odtwarzacz CD
– gramofon
– smartfon

Rodzaje amplitunerów

Amplitunery dzielone są na dwie główne kategorie, czyli na amplituner stereo – dwukanałowy, a także na te z większą liczbą kanałów, inaczej określane jako amplitunery kina domowego.

Urządzenie jak amplituner stereo przeznaczone jest do podłączenia dwóch kolumn oraz ewentualnie dodatkowego subwoofera w przypadku systemów 2.1. Są one polecane wtedy, gdy mają być używane tylko do odtwarzania muzyki.

Z kolei amplituner kina domowego, czyli wielokanałowy jest polecany wtedy, gdy chcemy uzyskać bardziej przestrzenny dźwięk. Amplitunery kina domowego umożliwiają podłączenie od pięciu głośników zwykłych i jednego głośnika niskotonowego w systemie 5.1 do nawet jedenastu głośników w systemach typu 9.2.

Nowoczesne amplitunery obsługują także zaawansowane technologie, między innymi wyposażone są w złącza HDMI, USB, łączą się z Wi-Fi, posiadają moduły Bluetooth i inne systemy bezprzewodowe, co pozwala na łatwiejsze przesyłanie dźwięku.

Amplituner – zastosowanie

Amplitunery są urządzeniami o wszechstronnym zastosowaniu i sprawdzą się wszędzie, gdzie chce połączyć się różne urządzenia z kolumnami.

Najczęściej amplituner używany jako dodatek do zestawów kina domowego – razem z nim kino domowe może działać jeszcze lepiej, zapewniając wysoką jakość dźwięku przestrzennego i niesamowite wrażenia podczas oglądania filmów.

Dobrej jakości amplitunery od uznanych producentów można kupić w cenie rozpoczynającej się już od około 700-800 złotych, a tych mniej popularnych od 200 złotych. Wyższej klasy modele to wydatek około 2000-3000 złotych.

Likes:
0 0
Views:
697
Article Categories:
Multimedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *