Wyłączenie telewizji analogowej

Artykuł został znaleziony na poprzedniej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.

W Polsce w ostatnim czasie przeprowadzana jest rewolucja cyfrowa – stopniowo, na terenie całego kraju, wyłączany jest sygnał telewizji analogowej. 23 lipca wyłączono już ostatnie nadajniki analogowe, a w zamian rozpoczęły pracę nadajniki cyfrowe.

W miejsce dotychczasowego sposobu nadawania telewizji, obywatele zyskują dostęp do bezpłatnej naziemnej telewizji cyfrowej. Aby móc mieć do niej dostęp, należy wyposażyć się w odpowiedni dekoder, lub też w telewizor plazmowy lub typu LCD z wbudowanym w niego tunerem DVB-T. Niewątpliwą zaletą tych zmian jest wyraźna poprawa odbieranego obrazu, co zauważą zwłaszcza osoby, które posiadały telewizor LCD, a korzystały dotychczas jedynie z ogólnodostępnego, analogowego sygnału. Użytkownicy telewizorów plazmowych również zauważą różnicę, jednak nie aż tak bardzo drastyczną, bowiem telewizory plazmowe wykazują znacznie większą tolerancję dla sygnału gorszej jakości, niż telewizory z matrycami wykonanymi w technologii LCD.

Istnieją trzy tzw. multipleksy, na których znajdują się różne kanały. Dostępne są na nich w większości programy telewizji publicznej, jednak pośród nich znajdziemy też takie, których właścicielami są telewizje prywatne. Poza oczywistą poprawą jakości odbieranego obrazu, zyskujemy też znacząco pełniejszy dźwięk – możemy odbierać dźwięk wielokanałowy nadawany w technologii cyfrowej. Tę zmianę docenią zwłaszcza właściciele dobrej klasy zestawów kina domowego.

Artykuł został znaleziony na poprzedniej wersji domeny, został przywrócony ponieważ informacje w nim zawarte mogą być dla kogoś pomocne.
Likes:
0 0
Views:
382
Article Categories:
Multimedia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *