Integracja nowoczesnych technologii w zrównoważony rozwój nauki

Technologia to proces ciągłych rewolucji i zmian zachodzących w codziennym życiu, prywatnym, zawodowym i społecznym. Przekazując nam dostęp do nowoczesnych narzędzi i niesamowitych zasobów, rozwój technologii wpłynął na nasz sposób myślenia w sposób, który sprawia, że odczuwamy potrzebę poszerzania naszych indywidualnych horyzontów i w kreatywny sposób ulepszamy, doskonalimy, optymalizujemy i zmieniamy wszystko, co tylko zdołamy.
Nowoczesna technologia utorowała drogę do urządzeń wielofunkcyjnych, które są szybsze, bardziej dostępne – bo przenośne, do tego wydajne i przyjazne dla użytkownika.
Są pozytywne i negatywne aspekty tego, jak nowoczesne technologie zmieniają życie i czy wszystkie te rewolucje technologiczne uczyniły nasze życie lepszym, łatwiejszym i bardziej satysfakcjonującym.

Co dają nam nowoczesne technologie

Dostęp do nowoczesnej technologii, do ogromnej bazy informacji czy najnowszej generacji urządzeń, w pewien sposób zapewnia poczucie bezpieczeństwa. Lubimy mieć poczucie pewności, że znajdziemy rozwiązanie, którego potrzebujemy w możliwie najszybszym czasie i najlepszej dostępnej jakości. Szerokie spektrum usług, które możemy zrealizować poprzez klawiaturę laptopa czy telefonu, dostarcza poczucia komfortu i sprawczości. Możemy polegać na wielu funkcjonalnościach ułatwiających codzienne czynności, na przykład mapy GPS, wirtualne kalendarze z funkcją przypominania o wydarzeniach i ułatwiania planowania przyszłości oraz ultranowoczesne i wielofunkcyjne urządzenia. To, co dają nam nowoczesne technologie, przede wszystkim powinniśmy wykorzystywać w celu ochrony życia ludzkiego i środowiska naturalnego.

Negatywne aspekty ultraszybkiego funkcjonowania dzięki nowoczesnej technologii

Internet odbiera poczucie prywatności i w pewien sposób naraża użytkowników na bezpośrednie ataki, chociażby w komentarzach umieszczanych w mediach społecznościowych. Szczególnie narażone są młodsze pokolenia, które jeszcze nie były w stanie wypracować odpowiednich mechanizmów obronnych i umiejętnego stosowania zasady ograniczonego zaufania.
Ciemna strona Internetu to wyłudzenia i kradzieże danych osobowych, rozprzestrzenianie wirusowego oprogramowania czy włamywanie się na prywatne konta użytkowników.
Nowoczesne technologie wykreowały środowisko sprzyjające ciągłemu rozpraszaniu się, uzależnieniom a nawet depresji. Niektórzy nie są w stanie funkcjonować bez ciągłej stymulacji bodźcami z niekończących się strumieni informacyjnych – nasze mózgi wręcz odczuwają przyjemność oglądając lawinę kolorów, świateł i dźwięków. Badania wskazują, że w wielu przypadkach, gdy telefon komórkowy zostanie odebrany użytkownikowi, to po pewnym czasie zacznie on odczuwać fantomowe wibracje i dźwięki, będzie próbował nieustannie sięgać po aparat, doświadczają uczucia zaniepokojenia brakiem dostępu do telefonu.

Jak można wykorzystać nowoczesne technologie w nauce

Poza faktem, że technologia jest zarówno procesem, jak i wynikiem nauki, rozwój technologiczny dostarcza narzędzi stosowanych w wielu formach badań naukowych i eksperymentów, od programów komputerowych wykorzystywanych we wszelkiego rodzaju projektach, po nowoczesny i ratujący życie sprzęt medyczny. Podczas pandemii, naukowcy byli w stanie opracować szczepionkę przeciwko zupełnie nowemu wirusowi w ciągu kilku miesięcy, tym samym ocalając wiele istnień ludzkich.
Nauka potrzebuje nowoczesnych technologii, dla zrównoważonego rozwoju ludzkości – i miejmy nadzieję – dla ocalenia planety przed niszczeniem naturalnego środowiska. A to, jak można wykorzystać nowoczesne technologie w nauce, zależy przede wszystkim od etycznego podejścia indywidualnych odbiorców.

Likes:
0 0
Views:
255
Article Categories:
InternetTechnologia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *